piątek, 23 sierpnia 2013



Od początku istnienia komputerów znajdywał się ktoś kto chciał coś w nich zepsuć. Jednym z sposobów na to były właśnie wirusy komputerowe. Przez cała historię informatyki przewinęło się ich wiele, a w tym artykule przedstawię wam dziesiątkę najgroźniejszych.


1) Stuxnet (2009-2010) Przybycie Stuxneta było jak pojawienie się czarnego charakteru w kreskówce. Był to pierwszy wirus mający na celu spowodować szkody nie w wirtualnym, a w realnym świecie. Został on zaprojektowany do uszkadzania urządzeń w zakładzie wzbogacania uranu w Iranie. Podstawową jego formą przenoszenia były pamięci USB. Po instalacji wyszukiwał konkretnego sterownika firmy Simens używanego w wielu fabrykach tego typu. Gdy takowy odnalazł zmieniał w nim ustawienia doprowadzając np. do przyspieszenia pracy wirówek gazowych.


2) Conficker (2009) W 2009 roku Conflicker zainfekował miliony komputerów z systemem Windows tworząc ogromną armię zdalnie sterowanych komputerów zdolnych do kradzieży wielu poufnych informacji. Jego złożoność utrudniała zatrzymania rozprzestrzeniania się. Co ciekawe armia nigdy nie została użyta do żadnego  konkretnego celu. Wirus zarażający wciąż wiele komputerów pozostaje tajemnicą.

3) agent.btz (2008) Ten malware jest jednym z bardzo sławnych, doprowadził do czasowego, całkowitego zakazu używania pendrive przez Pentagon oraz do stworzenia zupełnie nowego departamentu, U.S. Cyber Command. Wirus rozprzestrzeniał się poprzez zainfekowane pamięci USB, następnie po instalacji kradł dane. Gdy wirusa znaleziono na komputerach Pentagonu w 2008 roku urzędnicy podejrzewali pracę zagranicznych szpiegów. Niektórzy eksperci kwestionują jednak to twierdzenie jakoby robak miałby być stworzony przez agencje wywiadowcze.

4) Zeus (2007)  Obecnie nie brakuje robaków nastawionych na kradzież naszych poufnych danych osobowych. Zeus jednak jest czymś więcej, łatwo dostępnym gotowym narzędziem dla cyberprzestępców. Może być stosowany by podkradać dane osobowe, hasła, pliki. W dobie bankowości internetowej staje się on naprawdę czymś więcej niż wirusem mogącym wyrządzić wirtualne szkody.

5) PoisonIvy (2005) PostionIvy to prawdziwy koszmar dla bezpieczeństwa komputerów. Pozwala on na przejęcie całkowitej kontroli zdalnej nad zainfekowanym urządzeniem. Atakujący może nagrywać lub zmieniać wyświetlaną na nim treść . Robak może nawet uruchamiać kamerę lub mikrofon umożliwiając podsłuchiwanie lub podglądanie ofiary. PoisonIvy została wykorzystana do wielu wyrafinowanych ataków na zachodnie firmy w tym kilka zaangażowanych w ochronę i przemysł chemiczny.

6) MyDoom (2004) MyDoom po pojawieniu się w 2004 roku szybko zainfekował pół miliona komputerów. Jego drogą zarażania były wiadomości e-mail. Po zainfekowaniu pobierał kontakty ofiary i rozsyłał się dalej do jego znajomych i rodziny. Połączone komputery używane były do zmasowanych ataków DDOS. Wirus znany jest m.in. z ataku na Microsoft 3 lutego 2004 roku.

7) Fizzer (2003) Do 2003 roku wiele wirusów rozprzestrzeniało się drogą poczty elektronicznej,  Fizzer był jednak inny, bardziej podstępny, był całkowicie nowym tworem. Robak był stworzony do celów zarobkowych. Na zainfekowanym komputerze podkradał listę mailingową po czym rozsyłał spam o tematyce farmaceutycznej. Jego rozprzestrzenianie na tyle rozwinęło spam, że Microsoft oferował 250.000$ za informacje prowadzące do aresztowania twórcy.

8) Slammer (2003) SQL Slammer to robak, który 25 stycznia 2003 zainfekował serwery Microsoft SQL na całym świecie. Jego główną cechą była niespotykana jak dotąd prędkość infekcji. Liczba zarażonych komputerów podwajała się co 8 i pół sekundy. Robak ten nie powodował strat przez infekcję Microsoft SQL lecz przez wygenerowanie ogromnego ruchu w sieci który prowadził do przeciążeń.

9) Code Red (2001) Code Red w porównaniu do obecnych malware wydaje się niczym. Jednak kiedy w 2001 roku przetoczył się przez komputery wykorzystując lukę w zabezpieczeniach  Microsoft Internet Information Server zbił z tropu ekspertów ds. bezpieczeństwa. Rozprzestrzeniał się on stosunkowo wolno lecz zdziałał wiele. Potrafił zmieniać treść wyświetlanej strony WWW prowadząc to czasowego wyłączenia kilku z nich. Po jakimś czasie od infekcji przeprowadzał atak DoS na wskazany przez autora adres m.in. na komputery Białego Domu.

10) Love Letter/I LOVE YOU (2000) 4 maja 2000 roku wiele osób otrzymało e-mail o temacie ILOVEYOU oraz z załącznikiem. Otwarcie go powodowało powielenie się wirusa i rozesłanie do wszystkich kontaktów ze skrzynki e-mail. Na zarażonym komputerze robak podmieniał ważne i mniej potrzebne pliki swoją własną kopią. W ciągu jednego dnia zainfekował 10% komputerów będących podłączone do internetu. Zmusił on wiele ogromnych firm do wyłączenia serwerów e-mail w celu usunięcia zagrożenia.



To koniec zestawiania najgorszych wirusów komputerowych. Zajrzyj też na inne artykuły, a jeśli chcesz być na bieżąco odwiedzaj mnie codziennie! 


Nastepny
To jest najnowszy wpis.
Poprzedni
Starszy post

0 komentarze:

Prześlij komentarz